Kdy začít stavět terasu

Moderní rodinný dům, který má plnohodnotné spojení s okolní zahradou a přírodou, si lze bez terasy už jen těžko představit. Pokud ji ještě nemáte, dost možná se zamýšlíte nad tím, kdy by bylo nejlepší ji zrealizovat.

Naštěstí její tvorba vůbec nemusí být nákladná, ani náročná na váš čas. Musíte jen vsadit na výběr správných materiálů, které jsou odolné a vydrží vám sloužit dlouhou řadu let.

magazin2

Betonové základy lze budovat i v mrazu

Většinu teras je nutné položit na betonovou desku nebo alespoň jejich patky do tohoto materiálu zapustit. Pokud nechcete betonovat, je možné využít zemní vruty s konstrukcí. I když se traduje, že betonovat by se nemělo v zimě, protože už při teplotě okolo 0 °C vše jednoduše nevytuhne správně, moderní mrazuvzdorný beton tato omezení nemá. Získává se totiž přidáním několika speciálních chemikálií, jež nízkým teplotám velmi účinně odolávají.

Jde kupříkladu o chlorid vápenatý, uhličitan draselný nebo dusitan sodný. Tyto látky efektivně snižují bod tuhnutí betonu a zároveň zvyšují množství tepla, které v něm vzniká v rámci procesu hydratace. A právě tento efekt skvěle urychluje proces tuhnutí. S výstavbou terasy tedy můžete započít bez potíží i uprostřed zimy, pokud se teploty nebudou po dobu 14 dní pohybovat pod onou hranicí 15 °C (samozřejmě nejenom ve dne, ale i v noci).

Z čeho vytvořit terasu?

Možností je celá řada, sázkou na jistotu je ovšem vždy dřevo. Je totiž nejjednodušší pro stavbu i nejlevnější pro pořízení. Při správné povrchové úpravě jsou dřevěná prkna na terasu odolné vůči vodě a hmyzu, opravdu snadno se čistí a vyžadují jen minimální pravidelnou údržbu. Terasová prkna lze pořídit v základní variantě nebo v jednoduché úpravě kupříkladu s drážkami, které vám umožní jejich bezproblémové uložení na místo. 

Použít můžete domácí dřevo, ale i to exotické. Nejtvrdším a nejodolnějším stromem mezi domácími druhy je jednoznačně dub. Z našich dřevin se na terasy nejvíc používá modřín, protože je plný pryskyřice, která dřevo přirozeně chrání. Dřív se z modřínového dřeva dělaly okapy a sudy, protože dobře odolává vodě. Pokud však chcete vsadit na prkna z exotického dřeva, volte třeba bangkirai, massaranduba či cumaru. 

Autor článku:
David Herold

"Už 15 let se zabýváme nejen prodejem dřeva a příslušenstvím pro terasy, ale uskutečnili jsme i desítky montáží a tím jsme získali hodně cenných zkušeností. Proto jsme si jisti tím, co vám nabízíme."