Podložky pod terasu

Distanční podložky používáme už 10 let na všechny terasy, které stavíme. Výhod mají spoustu a z celkových nákladů na terasu tvoří podložky zanedbatelnou položku. Z našich zkušeností podložky prodlužují životnost terasy až o 30%.

K čemu distanční podložky slouží?

Distanční podložky pro dřevěné terasy chrání dřevo v místech, kde se nejvíce drží vlhkost. Voda díky podložkám rychle z terasy odtéká a dřevo může rychle schnout. Díky vylepšené ventilaci terasou krásně proudí vzduch a terasa může “dýchat”. Podložky zároveň chrání vruty na terase, které jsou velmi namáhané. Dřevo v exteriéru celkem výrazně mění svoje rozměry vlivem povětrnostních podmínek. Jedno prkno může nabýt nebo se naopak smrštit až o 7 mm a tím je na vrut vyvíjený velký nápor do strany, kterému se říká střih (obr.). Tím, že mezi prkno a hranol vložíme distanční podložku, vznikne prostor, kde se může vrut “ohnout” (obr.) a tím se eliminuje problém s ustřižením vrutu. Proto doporučujeme distanční podložky nejen z pohledu ochrany dřeva, ale také ochrany vrutů. Podložky také zjednoduší montáž tím, že vymezí prostor mezi jednotlivými prkny.

Kolik podložek potřebuji?

Záleží na rozteči hranolů, ale na 1 m2 je potřeba asi 15 ks podložek (množství pro standardní šířku prken). Při objednávání vrutů nezapomeňte k síle prkna připočítat 6 mm a podle toho objednat vruty v potřebné délce.

Dají se distanční podložky použít pod plastové krytiny?

Ano, ale v tomto případě ztrácí svůj smysl.

Z jakého plastu jsou vyrobeny distanční podložky?

Využíváme PA6 s 30% podílem skelného vlákna, což je polyamid vyztužený skelným vláknem. Oproti nevyztuženému polyamidu se vyznačuje vyšší pevností, tuhostí, odolností a rozměrovou stálostí. Díky těmto vlastnostem je materiál PA6 GF30 materiálem, který je vhodný zejména pro místa s vysokým statickým zatížením po dlouhou dobu v podmínkách měnících se teplot. Recyklovaný plast také chrání naší planetu, protože se zpracovává z dříve již použitého plastu.

Jak mi podložky prodlouží životnost terasy?

Z dlouhodobého pozorování je zřejmé, že podložky životnost prodlužují o 20-30%. V praxi jsme viděli terasy bez podložek, které byly po letech v ploše v pořádku, ale v místě spojů už byly shnilé. Naproti tomu terasy, které měly distanční podložky, byly v pořádku i v těchto spojích.

Jak se může dřevo roztáhnout, když má podložka distanční plastový trn?

Pokud dřevo při vlhkém počasí nabobtná, distanční trn se vtlačí do prkna a při seschnutí se vše vrátí do původní polohy, aniž by to terase vzhledově ublížilo.

Jak můžu podložky použít na okraje terasy?

V koncové řadě stačí podložku rozdělit a nechat pouze jedno „křídlo“ jako zde na obrázku:Screenshot at Dec 06 17-14-41

Je materiál UV stabilní? Vydrží mi podložky alespoň 20 let?

Plast je PA6 s 30% podílem skelného vlákna. Podstatná část podložky je pod prknem, a k té se UV prakticky nedostane. Z naší praxe podložky prodlužují životnost až o 5 let a dají se opakovaně použít, to znamená, že životnost rozhodně překračuje 20 let.

Další nejčastější dotazy