Podložky pod terasu

Distanční podložky používáme už 10 let na všechny terasy, které stavíme. Výhod mají spoustu a z celkových nákladů na terasu tvoří podložky zanedbatelnou položku. Z našich zkušeností podložky prodlužují životnost terasy až o 30%.

K čemu distanční podložky slouží?

Distanční podložky pro dřevěné terasy chrání dřevo v místech, kde se nejvíce drží vlhkost. Voda díky podložkám rychle z terasy odtéká a dřevo může rychle schnout. Díky vylepšené ventilaci terasou krásně proudí vzduch a terasa může “dýchat”. Podložky zároveň chrání vruty na terase, které jsou velmi namáhané. Dřevo v exteriéru celkem výrazně mění svoje rozměry vlivem povětrnostních podmínek. Jedno prkno může nabýt nebo se naopak smrštit až o 7 mm a tím je na vrut vyvíjený velký nápor do strany, kterému se říká střih (obr.). Tím, že mezi prkno a hranol vložíme distanční podložku, vznikne prostor, kde se může vrut “ohnout” (obr.) a tím se eliminuje problém s ustřižením vrutu. Proto doporučujeme distanční podložky nejen z pohledu ochrany dřeva, ale také ochrany vrutů. Podložky také zjednoduší montáž tím, že vymezí prostor mezi jednotlivými prkny.

Kolik podložek potřebuji?

Záleží na rozteči hranolů, ale na 1 m2 je potřeba asi 15 ks podložek (množství pro standardní šířku prken). Při objednávání vrutů nezapomeňte k síle prkna připočítat 6 mm a podle toho objednat vruty v potřebné délce.

Dají se distanční podložky použít pod plastové krytiny?

Ano, ale v tomto případě ztrácí svůj smysl.

Z jakého plastu jsou vyrobeny distanční podložky?

Využíváme PA6 s 30% podílem skelného vlákna, což je polyamid vyztužený skelným vláknem. Oproti nevyztuženému polyamidu se vyznačuje vyšší pevností, tuhostí, odolností a rozměrovou stálostí. Díky těmto vlastnostem je materiál PA6 GF30 materiálem, který je vhodný zejména pro místa s vysokým statickým zatížením po dlouhou dobu v podmínkách měnících se teplot. Recyklovaný plast také chrání naší planetu, protože se zpracovává už dříve vyrobený plast.

Jak mi podložky prodlouží životnost terasy?

Z dlouhodobého pozorování je zřejmé, že podložky životnost prodlužují o 20-30%. V praxi jsme viděli terasy bez podložek, které byly po letech v ploše v pořádku, ale v místě spojů už byly shnilé. Naproti tomu terasy, které měly distanční podložky, byly v pořádku i v těchto spojích.

Jak se může dřevo roztáhnout, když má podložka distanční plastový trn?

Pokud dřevo při vlhkém počasí nabobtná, distanční trn se vtlačí do prkna a při seschnutí se vše vrátí do původní polohy, aniž by to terase vzhledově ublížilo.

Jak můžu podložky použít na okraje terasy?

V koncové řadě stačí podložku rozdělit a nechat pouze jedno „křídlo“ jako zde na obrázku:Screenshot at Dec 06 17-14-41

Je materiál UV stabilní? Vydrží mi podložky alespoň 20 let?

Plast je PA6 s 30% podílem skelného vlákna. Podstatná část podložky je pod prknem, a k té se UV prakticky nedostane. Z naší praxe podložky prodlužují životnost až o 5 let a dají se opakovaně použít, to znamená, že životnost rozhodně překračuje 20 let.

Další nejčastější dotazy

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení