Vruty na terasu

Vruty je potřeba nepodcenit. Při špatném výběru můžou do pár let popraskat a terasu byste pak museli celou předělat. Přečtěte si nejčastější otázky a odpovědi na ně.

Vruty se dávají vždy z vrchu terasového prkna?

Montáž je možná klasicky dvěma vruty v místě, kde se kříží prkno a hranol. Při tomto způsobu je vhodné prkna předvrtat vrtákem se záhlubníkem, který sníží tvorbu třísek v okolí hlavičky vrutu. Další možností je použití neviditelného spoje buď do drážky z boku prkna nebo na připevnění vruty. Poslední možnost je montáž přes hranu prkna, vruty pak také nejsou téměř vidět.

Jsou potřeba na terasu speciální vruty?

Ano, důrazně doporučujeme používat nerezové vruty určené ke stavbě teras. Při použití klasických vrutů hrozí, že za krátký čas se zlomí nebo utrhne hlavička, protože dřevo neustále pracuje. Také je zde riziko tvorby černých fleků při použití jiných než nerezových vrutů, což na terase nevypadá vůbec dobře. Je proto zásadní si za vruty trochu připlatit, terasa vás odmění delší životností a krásným vzhledem.

Jsou terasové vruty dostatečně kvalitní? Jak dlouho vydrží?

Vruty, které nabízíme, používáme na montáže teras z modřínu více než 10 let a máme s nimi skvělé zkušenosti. Z našich referencí je vidět, že i po deseti letech vruty vypadají stále jako nové.

Jakou délku vrutů zvolit?

Platí zásada, že vrut by měl být minimálně polovinou své délky v podkladu a druhou ve vrchní části. Jestliže tedy budete pokládat např. prkna síly 27 mm přímo na hranoly, stačí délka vrutů 60 mm, pokud použijete mezi dřevo distanční podložky, doporučujeme délku vrutů 70 mm.

Jaká je minimální tloušťka podkladu pro uchycení vrutu?

Vrut by měl být v podkladu alespoň polovinou své délky, takže podkladové hranoly by měly být silné nejméně 30 - 40 mm.

Bojím se, že mi budou vruty praskat. Jak tomu zamezit?

Pokud jsou použité správně zvolené vruty, bude vše v pořádku. Při výběru je potřeba zvolit správnou velikost, tvar vrutu a složení materiálu. Přečíst rozsáhlý článek v magazínu.

Které vruty jsou vhodné na montáž modřínu?

Modřín je měkké dřevo a na jeho montáž jsou vhodné vruty C1, které jsou velmi pevné a lze je montovat i bez předvrtání. Je ale důležité zvolit opravdu nerezové vruty určené k montáži terasy.

Jsou vruty samozapouštěcí se samořeznou špičkou nebo je potřeba je předvrtávat a zahlubovat?

Vruty z austenitické nerezové oceli A4 a A2 je nutné VŽDY předvrtat, protože tento materiál je sice chemicky více odolný, ale křehčí a s menší odolností ve střihu. Vruty z martenzitické nerezové oceli třídy C jsou zakalené na velkou tvrdost a také mnohem lépe odolávají kroutícímu momentu, je tedy možná montáž i bez předvrtání. Přesto při našich realizacích předvrtáváme se záhlubníkem, protože tím se eliminují otřepy kolem hlavičky, vrut je více schovaný a terasa vypadá kompaktněji.

Co jsou vruty C1?

Vruty C1 jsou nerezové vruty vhodné na montáž terasy ze dřevin jako je borovice nebo modřín . Vyrábí se z martenzitické nerezové oceli, která vzniká tepelným zpracováním, jsou pevné a odolné. Zkušební ústav u nich zjišťuje:

  • vytažení vrutu ze dřeva
  • moment na mezi kluzu
  • protažení hlavy vrutu dřevěnou deskou
  • únosnost v tahu
  • pevnost v kroucení
  • únosnost v kroucení
  • geometrie

Svým chemickým složením ale nejsou vhodné na exotické dřevo ani k bazénům, kde je chlor.

Je potřeba vruty předvrtávat?

U vrutů C1 předvrtání potřeba není. U A4 předvrtání určitě doporučujeme, protože jejich nevýhodou je nižší kroutící moment a častěji se stane, že se při montáži zničí.

Další nejčastější dotazy